XVI GEH FN NA XVI FESTYNIE EDUKACYJNYM „PASJE LUDZI POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH”

W niedzielę 14 czerwca br. na Placu Litewskim i przyległych ulicach miała miejsce szesnasta już edycja Festynu Edukacyjnego „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych”. Społecznym jego organizatorem jest Zbigniew Jurkowski radny Lublina. Na zaproszenie popularnego Zbyszka w wydarzeniu wzięli udział rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości. Zaprezentowali oni oryginalne eksponaty, w tym pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej w barwach II Korpusu Polskiego stanowiące wyposażenie Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie. Spacerujący deptakiem, często całe rodziny, mogły podziwiać tym razem spośród eksponatów naszego Muzeum:

  • samochód Willys Ford GPW zwany powszechnie „Jeepem” (w barwach 15 kompanii warsztatowo-remontowej 5 Kresowej Dywizji Piechoty);
  • półgąsienicowy transporter opancerzony M16 MGMC „Half-Track” z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal. 12,7mm (z 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka);
  • opancerzony wóz zwiadowczy Daimler „Dingo” z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego oznaczony na pancerzu napisem „NADZIEJA”;
  • ciężarówkę GMC CCKW 353 (w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył słynny Miś Wojtek).
    Przyciągały one uwagę zarówno młodszych, jak i starszych.
    Festyn ma na celu promocję ludzi z różnymi pasjami, przede wszystkim kolekcjonerów i hobbystów. Wszystko ku uciesze i rozrywce, ale także edukacji i promowaniu postaw aktywności obywatelskiej, partycypacji i wychowania patriotycznego. W trakcie wydarzenia nie zabrakło ciekawych wystaw, czy też występów. Bogaty program festynu dla mieszkańców i gości, turystów odwiedzających licznie Lublin prezentujemy poniżej (w rozwinięciu tej wiadomości – „Czytaj dalej:”).
    Tam również kilka zdjęć rekonstruktorów z GEH FN.
Czytaj dalejXVI GEH FN NA XVI FESTYNIE EDUKACYJNYM „PASJE LUDZI POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH”

VIII WOJEWÓDZKI KONKURS „CZŁOWIEK DLA CZŁOWIEKA BRATEM”

Wojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem „Człowiek dla człowieka bratem” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 32 w
z Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka w Lublinie inspiruje do wizualizacji w formie plastycznej i wyrecytowania oraz w tym roku wyśpiewania cennych wartości i postaw ludzkich takich jak: tolerancja, życzliwość, przyjaźń, współpraca, pokój na świecie. Dzięki tym wartościom przyszłe pokolenia mogą zmieniać na lepsze swoje małe i duże Ojczyzny.
W bieżącym roku szkolnym 2025/2026 w konkursie wzięło udział blisko stu uczestników. W kategorii – recytacja było 36 uczestników z 7 szkół podstawowych województwa lubelskiego. Recytatorzy prezentowali bardzo wysoki poziom z zakresu kultury żywego słowa. W kategorii plastycznej nadesłano 56 prac z 10 szkół województwa. Ich autorzy za pomocą plastycznych środków wyrazu promowali konkursowe wartości. Do kategorii wokalnej zgłosili się uczniowie z 6 szkół województwa lubelskiego.
Placówka w swojej pracy wychowawczej uwzględnia działania wynikające z misji szkoły, która zawiera się w słowach Jana Pawła II: „Człowiek dla człowieka bratem” co pozwala kształtować charaktery młodych ludzi w duchu uniwersalnych wartości chrześcijańskich.

Patronat merytoryczny nad konkursem od wielu lat objęła Fundacja Niepodległości. Jesteśmy także jednym z fundatorów nagród dla laureatów konkursu.
Wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom gratulujemy. Dziękujemy również pedagogom na czele z P. Elżbietą Piechnik za trud i wysiłek włożony w organizację kolejnej edycji konkursu.
mamy nadzieję do zobaczenia najpóźniej za rok.
Więcej informacji i zdjęcia oraz wyniki na stronie internetowej szkoły https://sp32.lublin.eu/szczegoly-aktualnosci/podsumowanie-wojewodzkiego-konkursu-czlowiek-dla-czlowieka-bratem-47291?parent_way=6848

Czytaj dalejVIII WOJEWÓDZKI KONKURS „CZŁOWIEK DLA CZŁOWIEKA BRATEM”

86. ROCZNICA EGZEKUCJI WIĘŹNIÓW ZAMKU LUBELSKIEGO NA RURACH JEZUICKICH

Tradycyjnie w czerwcu – w tym roku 3. W środę – uczciliśmy ofiary egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego na Rurach Jezuickich. 86. rocznica mordu niemieckiego na narodzie polskim jednego z niezliczonych pod okupacją hitlerowską. Niemcy od końca czerwca do połowy sierpnia 1940 w ramach Sonderaktion AB (tzw. Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna) na terenie Generalnego Gubernatorstwa mordowali głównie przedstawicieli inteligencji polskiej. Podczas pięciu masowych egzekucji w Rurach Jezuickich (wówczas pod miastem, dziś część dzielnicy Czuby w Lublinie) okupanci niemieccy zamordowali co najmniej 500 osób z terenu Lubelszczyzny. Do dziś niestety udało się ustalić nazwiska niewielu ponad stu osób, których winą dla okupantów niemieckich była działalność niepodległościowa bądź sprzyjanie jej. Mordowano tu osoby w różnym wieku i z różnych grup społecznych – zawodowych. Jak wykazały ekshumacje przeprowadzone przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wielu z rozstrzeliwanych w momencie wtrącania do dołów śmierci było na wpółżywych. Być może efekt tego, że Niemcy rozstrzeliwali tu nocą i z broni maszynowej (zbiorowo).

Na uroczystości złożył się występ artystyczny – śpiew chóru i recytacje uczniowskie poezji – głównego organizatora Szkoły Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Szkoła przygotowała również wystawę prac plastycznych związanej z tymi tragicznymi wydarzeniami. Polową Mszę św. przy pomniku ofiar odprawił proboszcz parafii Świętej Rodziny (Memoriał znajduje się na osiedlu Czuby). Po nabożeństwie nastąpił Apel Pamięci wykonany przez uczniów SP 28.
Podczas kończącego wydarzenia składania kwiatów Przedstawiciel Fundacji Niepodległości tradycyjnie zapalił biały i czerwony znicze.
Kilka zdjęć z uroczystości poniżej – w rozwinięciu tej informacji – Czytaj dalej:

Czytaj dalej86. ROCZNICA EGZEKUCJI WIĘŹNIÓW ZAMKU LUBELSKIEGO NA RURACH JEZUICKICH

XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS „KSIĄDZ STANISŁAW KONARSKI – NASZ WSPÓŁCZESNY”

Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie zorganizowały XIII już edycję ogólnopolskiego konkursu nt. ks. Stanisława Konarskiego. Znany Pijar miał niebagatelny wkład w polskie oświecenie, wszak był założycielem elitarnej szkoły Collegium Nobilium i reformatorem szkolnictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów w ramach Komisji Edukacji Narodowej (powstałej w II poł. XVIII w). Główną ideą konkursu jak co roku było rozpowszechnienie wartości głoszonych przez Ks. Stanisława Konarskiego w odniesieniu do współczesności. Ideały te wcielone w życie słynnymi reformami nauczania – edukacji i dziś mogą być wzorem dla tych, którzy „odważą się być mądrym”.
Konkurs wzorem minionych lat realizowany był w kategoriach praca literacka oraz prezentacja multimedialna z podziałem na szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe (w obydwu kategoriach).
W tym roku na konkurs wpłynęło 126 prac z 8 województw Polski (107 z woj. lubelskiego, 7 z woj. mazowieckiego, 5 z woj. małopolskiego, po 2 z woj. świętokrzyskiego i woj. podlaskiego, po 1 z woj. kujawsko-pomorskiego, woj. pomorskiego i woj. dolnośląskiego). W kategorii praca literacka wpłynęły 92 prace. Nadesłano 34 prezentacje multimedialne.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom (i wyróżnionym), a także ich opiekunom. Podziękowania pod adresem SP 1 w L-nie za wysiłek organizacyjny i podtrzymanie pięknej tradycji.

Z wynikami konkursu można zapoznać się na stronie internetowej szkoły – głównego organizatora: https://sp1.lublin.eu/szczegoly-aktualnosci/wyniki-xiii-ogolnopolskiego-konkursu-o-ks-stanislawie-konarskim-ksiadz-stanislaw-konarski-nasz-wspolczesny-45344

Grono patronów honorowych konkursu stanowili: Jego Ekscelencji Księdz Arcybiskup Stanisław Budzik (Metropolita Lubelskie), Ojciec Mateusz Pindelski (Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów), Pan Jarosław Stawiarski (Marszałek Województwa Lubelskiego), Pan Krzysztof Żuk (Prezydenta Miasta Lublin), Pan Tomasz Szabłowski (Lubelski Kurator Oświaty), Pan Przemysław Omieczyński (Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości w Lublinie).

Czytaj dalejXIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS „KSIĄDZ STANISŁAW KONARSKI – NASZ WSPÓŁCZESNY”