ROCZNICA ŚMIERCI MJRA CC HIERONIMA DEKUTOWSKIEGO „ZAPORY”

Lubelskie obchody kolejnej rocznicy śmierci (7 marca 1949 r.) mjra cc Hieronima Dekutowskiego „ZAPORY” pod pomnikiem bohaterskiego Niezłomnego Żołnierza Wyklętego odbyły się w obecności wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego.
Pomnik znajduje się przy skwerze przed XXIX LO im. „Zapory” przy ul. Lipowej w śródmieściu Lublina. Wartę honorową i asystę wojskową pod dowództwem Płk. Tadeusza Nastarowicza zapewnili żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi Jego imię i kontynuuje tradycje AK oraz WiN (Okręgu Lublin).
Wcześniej zgodnie z tradycją odprawiona została Msza św. w k-le Garnizonowym w intencji Pana Majora i jego podkomendnych.
Kwiaty zostały złożone i zapalono znicze również na symbolicznym grobie „ZAPORY” na cmentarzu przy ul. Białej (de facto wojskowa część nekropolii przy Lipowej). Doczesne szczątki naszego bohatera spoczęły w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych – pomniku znajdującym się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie,, wraz z wielu innymi zamordowanymi i porzuconymi na tzw. „Łączce”.

Tekst i foto Jan Fedirko, FN, 5 III 2021

Czytaj dalejROCZNICA ŚMIERCI MJRA CC HIERONIMA DEKUTOWSKIEGO „ZAPORY”

KPT. ROMAN SZCZUR VEL SZUMSKI „URSZULA” WRÓCIŁ DO DOMU – POCHÓWEK W RADECZNICY 4 III 2021

„Chcieli nas zakopać w ziemi. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem. Takie jest prawo Ewangelii, że ziarno owocuje”.
To jedne z piękniejszych słów – wśród wielu ważnych wypowiedzianych tego dnia na Roztoczu – jakie padły z ust ks. bp dr hab. Mariusza Leszczyńskiego przewodniczącego koncelebrowanej Mszę św. w bazylice oo. Bernardynów w Radecznicy podczas uroczystości pogrzebowych kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Urszula”.
Doczesne szczątki bohatera odnaleźli i ekshumowali na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu archeolodzy IPN. Porzucony został tam w dole „pod płotem” po egzekucji jak wielu innych Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w tamtym czasie (m.in. na powązkowskiej „Łączce”).
Nim spoczął pod bazyliką w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK w Radecznicy „Jasna Górze Lubelszczyzny” został awansowany – przez Ministra Obrony Narodowej – na stopień oficerski kapitana.
Równocześnie Prezydent RP odznaczył pośmiertnie „Urszula” Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski – w imieniu rodziny odebrała go Jadwiga Mazur.

Fotorelacja z wydarzenia aut. Jana Fedirko na tej stronie w zakładce /Galeria:

Czytaj dalejKPT. ROMAN SZCZUR VEL SZUMSKI „URSZULA” WRÓCIŁ DO DOMU – POCHÓWEK W RADECZNICY 4 III 2021

ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI – LAS BYŁ ICH DOMEM

dav

Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszycach kolejny raz zorganizował Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Odkryjmy na nowo nieznaną historię Polski” poświęcony walkom o niepodległość w latach 40. i 50. XX w. Tematem piąty już edycji konkursu był „Żołnierze Niezłomni – las był ich domem”.
Technika prac była dowolna, zaś obok walorów artystycznych oceniano pomysłowość i oryginalność prac.
Jak co roku konkurs objęty był patronatem Fundacji Niepodległości.
Obok zdjęcie pracy, która zdobyła 1 miejsce wśród dzieci młodszych, żaś pracę zwycięska wśród dzieci starszych zamieszczamy poniżej.

Czytaj dalejŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI – LAS BYŁ ICH DOMEM

V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS
„CO NAM PRZEKAZUJĄ ZESŁAŃCY SYBIRU?”

W tym roku na piąta już edycje Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?” uczniowie nadesłali 147 prac, które zostały ocenione przez jury w składzie: prof. dr hab. Eugeniusz Niebelski (Przewodniczący – kierownik Katedry Historii XIX wieku Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II), Janusz Pawłowski (Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie), Krystyna Świrniak – Mateuszuk (rzecznik Związku Sybiraków Oddział w Lublinie), Zbigniew Jóźwik (dr nauk przyrodniczych, artysta grafik, poeta).
Konkurs odbywa się w 3 kategoriach: literackiej, multimedialnej i plastycznej i na 2 poziomach wiekowych: dla szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
Fundatorem nagród dla laureatów (uczniów i ich opiekunów – nauczycieli) była m.in. Fundacja Niepodległości.
Lista laureatów na stronie internetowej organizatora – XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie: https://www.27lo.lublin.pl/2021/02/26/wyniki-v-miedzyszkolnego-konkursu-co-nam-przekazuja-zeslancy-sybiru/

Czytaj dalejV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS
„CO NAM PRZEKAZUJĄ ZESŁAŃCY SYBIRU?”