DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓWPOD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ

Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiony został w 2007 roku, zaś pierwszy raz obchodzony oficjalnie rok później. Wyznaczony jest 24 marca dla upamiętnienia zbrodniczej egzekucji dokonanej przez niemiecką żandarmerię w Markowej na Podkarpaciu, na rodzinie Ulmów w 1944 roku. Niemcy zamordowali wówczas –– Józefa i Wiktorię wraz z 7 dzieci oraz 8 ukrywanych przez nich Żydów. Pomimo tej zbrodni – jak i wielu setek czy tysięcy tego rodzaju mordów – które miały wywołać strach wśród mieszkańców w samej tylko Markowej nadal ukrywano żydowskich uciekinierów. Do końca II wojny światowej okupację w Markowej przeżyło co najmniej 21 polskich Żydów.
Zachęcamy do odwiedzenia w Markowej – nieopodal (niespełna 30 km) od Rzeszowa – Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (MPRŻ) https://muzeumulmow.pl
Zaś dla wszystkich szczególnie ciekawe wydają się dostępne na stronie internetowej MPRŻ pakiety edukacyjne m.in. „Sytuacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie – od izolacji społecznej do Zagłady.” czy
„Polacy ratujący ludność żydowską w Generalnym Gubernatorstwie – na przykładzie mieszkańców Markowej.”
https://muzeumulmow.pl/pl/pakiet-edukacyjny/

Pomimo, że tylko na ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła kara śmierci ze strony niemieckiego okupanta, to Polacy stanowią największą liczbę w gronie odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Yad Vashem (Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu)w Jerozolimie. Poświadczona źródłowo liczba Polaków pomagających Żydom jest znacznie większa. Pomagały im pojedyncze osoby, całe rodziny i wioski, struktury niepodległościowego podziemia oraz specjalnie stworzone do tego celu organizacje jak Rada Pomocy Żydom „Żegota”. Polskie Państwo Podziemne przekazywało również na Zachód informacje o niemieckich prześladowaniach i zbrodniach na ludności żydowskiej. Przykłady można by mnożyć jak np. przekazywanie uzbrojenia, którego AK sama nie miała za wiele, dla bojowników żydowskich w geccie warszawskim. Jeszcze raz należy podkreślić, że struktury Polskiego Państwa Podziemnego poza otoczeniem opieką ludności żydowskiej karało za wszelkie próby szkodzenia im, a zwłaszcza denuncjacje. Na skutek takiego donosu zginęła Rodzina błogosławionych* Ulmów.
Niestety im dłuższa perspektywa czasowa od tragedii holocaustu tym bardziej jego niemieccy sprawcy próbują wręcz zrzucić winę na tych, którzy byli przez nich nie mniej prześladowani i eksterminowani. Niestety pomagają im w tym pseudo historycy i publicyści, którzy w skandalicznie wybiórczy sposób traktują źródła historyczne (tak zestawiając ich fragmenty, że odwracają fakty). Mało tego z nominacji władz obejmują eksponowane stanowiska. Tym bardziej należy przypominać prawdę i honorować heroiczne wręcz postawy miłosierdzia wobec bliźnich.

Zapraszamy w imieniu Organizatorów i własnym na lubelskie uroczystości związane z upamiętnieniem tego dnia. Program uroczystości poniżej – czytaj więcej: – w rozwinięciu tej informacji.

Czytaj dalejDZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓWPOD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ

ROCZNICA ŚMIERCI „ZAPORY”

W kolejną rocznicę śmierci – mordu w ubeckiej katowni – mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” skazanego na siedmiokrotną karę śmierci (sic!) legendarnego dowódcy podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie i jego podkomendnych oddaliśmy mu/im cześć podczas lubelskich uroczystości. Uroczyste uczczenie „ZAPORY” tradycyjnie zorganizowało XXIX LO w L-nie, którego jest patronem. Wpisało się ono również w cd. upamiętnienia Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, wśród których podkomendni Majora* byli jednymi z najdzielniejszych żołnierzy – partyzantów podziemia antykomunistycznego .

Obchody w Lublinie tradycyjnie rozpoczęły się Mszą św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego podkomendnych w kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na cmentarz przy ul. Białej (de facto część nekropolii przy Lipowej). Tu nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na symbolicznej mogile mjr. „Zapory”.
Kolejne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy miało miejsce pod pomnikiem im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora przed budynkiem XXIX Liceum Ogólnokształcącego jego imienia (ex Gimnazjum nr 9 w Lublinie) przy ul. Lipowej 25. Wydarzenie zakończyło się miłym spotkaniem w gościnnych progach szkoły. Wzięła w nim udział (jak i oczywiście uroczystościach) P. Iwonna córka legendarnego „Kowboja” – Zbigniewa Matysiaka, Zaporczyka).
Jako, że „Zapora” jest nie tylko patronem Liceum, ale i 2 LBOT to właśnie jej żołnierze zaciągali wartę honorową przed ww upamiętnieniami.
Przedstawiciel Fundacji Niepodległości w obu miejscach zapalił tradycyjnie białe i czerwone znicze .

Kilka zdjęć z wydarzenia autorstwa przedstawiciela FN poniżej – czytaj więcej: – w rozwinięciu tej informacji.

Czytaj dalejROCZNICA ŚMIERCI „ZAPORY”

„KTO DZIŚ UPOMNI SIĘ O PAMIĘĆ…”

W dniu 3 marca br. podczas X Międzyszkolnego Przeglądu Twórczości w Zbiersku, pod hasłem „Kto dziś upomni się o pamięć…” 18 młodych artystów z 12 szkół oraz Stowarzyszenia Vida Artis zaprezentowało poruszające interpretacje utworów nawiązujących do historii II wojny światowej i Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczna jubileuszowa dziesiąta edycja wydarzenia po raz kolejny pokazała, jak ważna jest dla młodych ludzi pamięć historyczna. Przegląd stał się nie tylko konkursem, ale przede wszystkim wspólną lekcją refleksji i wdzięczności dla naszych bohaterskich przodków.
Jury wyłoniło laureatów (Martyna Tomczak, Natasza Szelągowska, Szymon Flak, Izabela Bońka) oraz przyznało wyróżnienia Amelii Chojnackiej i Nadii Tyczyńskiej doceniając wysoki poziom artystyczny wszystkich występów. Nagroda publiczności trafiła do Szymona Flaka, którego poruszający występ zyskał szczególne uznanie widzów.
Wydarzenie pokazało, że historia wciąż żyje w sercach młodych ludzi. To spotkanie było czymś znacznie więcej niż konkursem. Stało się wspólną lekcją refleksji, uważności i odpowiedzialności za zachowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność. Od dziesięciu lat przegląd buduje most między przeszłością a współczesnością. Tegoroczna edycja tylko to potwierdziła – młodzi artyści z ogromną wrażliwością opowiadali o losach bohaterów tamtych czasów.
Od kilku lat Partnerem Przeglądu jest Fundacja Niepodległości wspierająca m.in. nagrodami dla laureatów wydarzenie orgaznizowane przez Szkołę Podstawową w Zbiersku im. Jana III Sobieskiego. Gratulując nagrodzonym i wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom, a także organizatorom dziękujemy za dekadę już trudu „upominania się o pamięć…”. To jakże piękną i edukująca forma oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolność Polski na wielu frontach II wojny światowej, a także nie złożyli broni po formalnym jej zakończeniu – partyzantom podziemia antykomunistycznego.

Pełna relacja z wydarzenia wraz z fotorelacją dokumentującą przebieg przeglądu aut. P. Dariusza Pawelca na fb organizatorów https://www.facebook.com/share/p/17Yvhwcnf3/
Poniżej zaś kilka zdjęć z wydarzenia– czytaj więcej: – w rozwinięciu tej informacji.

Czytaj dalej„KTO DZIŚ UPOMNI SIĘ O PAMIĘĆ…”

LUBELSZCZYZNA PAMIĘCI NIEZŁOMNYCH ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Kolejny raz 1 marca uczciliśmy Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. W Lublinie od rana po późne popołudnie miały miejsce uroczystości zawarty w programie obchodów – przedstawiony tu pod https://fundacjaniepodleglosci.com.pl/bez-kategorii/dzien-pamieci-niezlomnych-zolnierzy-wykletych/
Były to: Mogiła–Pomnik Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej

  • Tablice pamiątkowe w bramie Zamku Lubelskiego (Muzeum Narodowe w Lublinie)
  • Pomnik ZAPORCZYKÓW na Placu Zamkowym
  • „Golgota Męczeństwa Narodu Polskiego” przy kościele Świętego Michała Archanioła upamiętniająca rodaków, którzy swoje życie poświęcili za wolność naszą i naszej Ojczyzny, w tym Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.
    Tu miały miejsce główne uroczystości z ceremoniałem wojskowym i oczywiście udziałem kompanii honorowej WP. Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci i oddana została Salwa Honorowa ku czci Bohaterów II podziemia (antykomunistycznego).
  • Pomnik Żołnierzy NSZ (przy rondzie Narodowych Sił Zbrojnych)
  • Pomnik Zrzeszenia WiN (przy rondzie WiN)
    Poczet sztandarowy, kompanię honorową i warty w ww miejscach wystawiła 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, na czele z z-cą dowódcy płk. Krzysztofem Krawczykiem.
    Dziękujemy również niezawodnym obrońcom naszych granic z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej na czele z komendantem PSG Lublin płk. Dawidem Krztoniem.
    Uczestniczył on w uroczystościach od początku na cmentarzu przy Unickiej, w miejscu upamiętnienia ale i spoczynku wielu spośród naszych bohaterów. Niestety wielu jeszcze pomordowanych na Zamku Lubelskim i porzuconych w bezimiennych dołach śmierci właśnie na tym cmentarzu nadal nie zostało odnalezionych, ale wysiłki trwają.
    Może z racji na niedzielę frekwencję można określić, że była raczej kadrowa… Po zakończeniu obchodów w Lublinie przedstawiciel Fundacji Niepodległości udał się w miejsca związane z ostatnim (w sensie najdłużej walczącym) Niezłomnym Żołnierzem Wyklętym sierż. Józefem Franczakiem ps. „Laluś”. Tradycyjnie zapalił białe i czerwone znicze w Piaskach pod pomnikiem przy cmentarzu komunalnym oraz na jego grobie, a także pod krzyżem przy miejscu gdzie zginął – został zastrzelony – w obławie w Majdanie Kozic Górnych 21 X 1963 r. Wzruszające było spotkanie tam ludzi, którzy podobnie jak my przyjeżdżali ze zniczami i chwilę zadumywali się w modlitwie za „Lalusia” i wszystkich naszych bohaterskich partyzantów. Sierż. J. Franczaka uczciliśmy również pod jego pomnikiem w Świdniku (przy rondzie).

Fotorelacja z wydarzeń tego dnia w Lublinie, Piaskach, Świdniku na tej stronie w zakładce Galeria:
https://fundacjaniepodleglosci.com.pl/galeria/dzien-pamieci-niezlomnych-zolnierzy-wykletych-na-lubelszczyznie/

Czytaj dalejLUBELSZCZYZNA PAMIĘCI NIEZŁOMNYCH ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH